Praha 2013

Pražská konference, 25. dubna 2013

Moderátor akce: Petr Skondrojanis

Zajímá Vás, kdo se o své zkušenosti přišel podělit na první konferenci? Představujeme naše řečníky, kteří představili své osobní zkušenosti a podělili se s hosty o řadu užitečných rad. To vše bez nároku na honorář. Všem patří velké díky.

honzik_fb

Honza Páv

Honza pracuje v mediální agentuře MEC jako Interaction Strategy Manager, kde se věnuje strategickému plánování, mobilnímu marketingu, sociálním médiím a monitoringu obsahu na internetu. Už čtvrtým rokem píše blog Eikasia.cz a ve volném čase se věnuje studiu nových médií na Filosofické fakultě.

Jeho cesta ke spolupráci s neziskovým světem začala v podstatě náhodou: „Neziskový sektor si mě našel sám, ale nevím, jestli to byl jeho plán, nebo otázka náhody. Už dlouhou dobu jsem měl potřebu se nějak zapojit do zlepšování svého okolí, ale nevěděl jsem kde a jak. Pak jsem se náhodou potkal s pár lidmi z nezisku a slovo dalo slovo a přišel první projekt.“

Zkušenosti s tím, jak k neziskovému sektoru přistupovat Honza stále sbírá. „Je to svět, který má podobná pravidla jako svět byznysu, ale stojí na úplně opačných principech, na jiné motivaci. Vynechám-li nové zajímavé lidi, které jsem zatím díky nezisku potkal, je pro mě největším přínosem fakt, že mě každá zkušenost posunula dále – nejenom osobně, ale i profesně. O byznysu a nezisku se většinou referuje jako o protikladech, ale čím dál víc je znát, že byznys potřebuje jiný hodnotový systém a neziskový sektor zase odbornost. Oba systémy se od sebe mohou mnohé naučit a pokud najdou efektivní platformu, tak i perfektně doplňovat,“ dodává Honza.

 

Tomáš Jindříšek

Tomáš je Managing Partner a spoluzakladatel agentury Dark Side. Předtím působil deset let jako ředitel OgilvyInteractive, internetové divize mezinárodní reklamní sítě Ogilvy. Tomáš je rovněž členem představenstva Asociace direct marketingu, e-commerce a zásilkového obchodu. Marketingové komunikaci a internetu se profesionálně věnuje od roku 1998, pravidelně přednáší a publikuje, působí jako člen řady odborných porot a aktivně se zapojuje do projektů pro významné značky.

Zároveň aktivně spolupracuje s několika neziskovými projekty. „Pomoc neziskovkám je mým koníčkem. Působím jako člen rady Konta Bariéry, jsem předseda správní rady neziskové organizace Jahoda, která pomáhá dětem a také jsem duchovním otcem projektu Darujspravne.cz. Již dva roky pomáhám organizovat soutěž o nejlepší komunikační kampaň pro neziskovky – Být Vidět,“ říká o sobě Tomáš. Ziskový a neziskový sektor jsou podle něho dvě strany jedné mince. Nejsou dělitelné a jen jejich efektivní propojení zajistí dobrou budoucnost a smysluplné životy nám všem.

 

Vlastmil_OttVlastimil Ott

Vlastimil se již řadu let věnuje profesionální tvorbě webů. Od roku 2009 je ředitelem obecně prospěšné společnosti Liberix, která propaguje open-source software. Po letech zkušeností je, jak sám říká, ve fázi, kdy se zaměřuje především konkrétní cílenou činnost a dělání toho, co umí nejlépe. A to platí i v případě spolupráce s neziskovými organizacemi.

Vlastimil je totiž jeden z nejaktivnějších profesionálů zaregistrovaných na portále Um sem um tam. Má za sebou již několik jednorázových spoluprací s neziskovými organizacemi, kterým pomáhal především v oblasti tvorby webu.

Díky dosavadní spolupráci s neziskovkami prý poznal různorodost neziskového sektoru, získal nové kontakty, zkušenosti a i případné pracovní spolupráce. Ziskový a neziskový svět má podle jeho názoru k sobě blíže, než si zástupci obou myslí. Až si to uvědomí, bude prý vzájemná spolupráce mnohem snadnější a přínosnější pro obě strany.

 

David Kalika

David Kalika je nezávislý grafik, animátor a kreativec, realizoval mimo jiné televizní seriál Prsťáci (TV Metropol), nebo kampaň Akce cihla. Dnes spolupracuje v rámci projektu Rok jinak s občanským sdružením Portus Praha, které právě za kampaní Akce cihla stojí.

Rozhodně nejde o jeho první spolupráci s neziskovou organizací. Podle jeho slov může být neziskový sektor klient jako každý jiný. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že je nižní finanční ohodnocení vykoupeno zajímavějším a smysluplnějším obsahem a větší svobodou.

Právě možnost se svobodně a velmi účelově realizovat, je podle něj jeden z největších plusů spolupráce s neziskovým sektorem. „Každý má co nabídnout a když se to dobře zformuluje, tak se může i ledasčeho dosáhnout,“ dodává David k propojování světa byznysu a neziskovek.

 

Markéta Sirotková Markéta Sirotková (Asistence o.s.)

Markéta působila na pozici Operation Managera v soukromém zdravotnickém zařízení, kde měla na starosti vedení projektů, HR, PR, CSR a provozní aktivity. Na začátku roku 2012 začala přemýšlet o změně, hledala nějaký nový impuls, smysluplnější práci. Rozhodla se proto zkusit štěstí v projektu Rok jinak Nadace Vodafone a uspěla.

Od ledna spolupracuje s organizací Asistence o.s., kde je jejím úkolem především zvýšení procenta počtu klientů, kteří získají a udrží si kvalifikované pracovní místo. Nejde však o její první zkušenost s neziskovým sektorem. Již v předchozím zaměstnání se snažila zapojovat zaměstnance firmy do dobrovolnických aktivit a aktivně podporovala zaměstnávání OZP.

Největším plus spolupráce ziskového a neziskového sektoru je podle ní především sladění potřeb a know how těchto dvou sfér. „Neziskový sektor má zcela odlišné cíle a prostředky, jakými jich dosahuje oproti komerční sféře (v komerčním prostředí je cílem generování zisku a v neziskovkách je hlavním cílem zajišťovat veškeré aktivity a služby tak, aby docházelo k maximálnímu naplnění jejich poslání) a tento rozdíl  a jiný způsob chápání smyslu práce a života mne z hlediska mého osobního a profesního rozvoje  velmi obohacuje,“ uvádí Markéta.

 

Michael Döll

Michael dlouhodobě působí ve farmaceutické společnosti Boehringer Ingelheim, kde již získal zkušenosti z několika rozličných pozic od marketingu po vedení nákupu služeb. Poslední tři roky zastává pozici Head of Global Category Creative Agencies & Promotional Materials. V rámci partnerství s organizací Ashoka a celosvětového programu rozvoje manažerů právě v rámci Boehringer Ingelheimu působí od minulého roku aktivně také ve společensky prospěšném podniku Discovering Hands a přispívá k jeho rozvoji svými profesními dovednostmi a zkušenostmi.

 

Michaela_Wicki

Michaela Wicki

Michaela je původním povoláním ekonomka, studovala také pedagogiku a psychologii. Prošla si i vzděláváním v oblasti přímé práce s klientem (např. krizová intervence, motivační rozhovory) a v oblasti managementu. Michaela stojí za projektem DOM (Dům otevřených možností), který vznikl v roce 1997 a poskytuje služby odborného sociálního poradenství, domy na půl cesty a službu sociální rehabilitace. V předchozích letech pracovala jako terapeutka a zástupkyně ředitele krizového centra. 

Zároveň spoluzaložila sociální firmu Košára, která spolupracuje s komerčním sektorem. Právě z této oblasti, tedy propojování sociálních firem s čistě komerčním prostředím, se chce podělit o své zkušenosti.